OMRON Z-15HW24-B Micro Switch
OMRON Z-15HW24-B Micro Switch
OMRON Z-15HW24-B Micro Switch
MOQ : 1 Piece
OMRON Z-15HW24-B Micro Switch Specification
  • Finish Type
  • Glossy
  • Max. Current
  • 15 A
  • Temperature Range
  • -10C to +80C
  • Mechanical Life
  • 1,000,000 operations min.
  • Circuit Type
  • SPDT
  • Protection Level
  • IP67
  • Response Time
  • 15 ms max.
  • Rated Voltage
  • 250 VAC
  • Number of Module
  • 1
  • Automation Grade
  • Manual
  • Product Type
  • Micro Switch
  • Material
  • Phenolic Resin Housing
  • Insulation Resistance
  • 100 M min. (at 500 VDC)
  • Contact Resistance
  • 15 m max. (initial)
  • Max. Voltage
  • 250 VAC
  • Operating Temperature
  • -10C to +80C
  • Stoke
  • 2 mm (approx.)
  • Size
  • 49.2 x 17.45 x 25.4 mm
  • Color
  • Black
  • Weight
  • Approx. 43 g
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Current Rating
  • 15 A at 250 VAC
  • No Of Poles
  • Single Pole Double Throw (SPDT)
  • Actuator Type
  • Hinge Lever
  • Contact Material
  • Silver alloy
  • Terminal Type
  • Screw terminal
  • Dielectric Strength
  • 1000 VAC 50/60Hz
  • Snap Action
  • Yes
  • Series
  • Z-15
  • RoHS Compliance
  • Yes
  • Mounting Holes
  • 2
OMRON Z-15HW24-B Micro Switch Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About OMRON Z-15HW24-B Micro Switch
Versatile Features & Advanced Applications
Packaging Standards, Samples, and Quick Delivery
FAQ's of OMRON Z-15HW24-B Micro Switch:
Q: How does the OMRON Z-15HW24-B Micro Switch ensure safety in demanding environments?
Q: What applications is the Z-15HW24-B ideally suited for?
Q: When should I consider using this switch in my application?
A: Choose this switch for critical operations requiring up to 15A at 250 VAC, with a need for rapid response (15 ms max) and durability (over 1 million operations), especially in automation and control systems.
Q: Where can I purchase or request a sample of the OMRON Z-15HW24-B in India?
Q: What are the packaging details and delivery process for this product?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Micro Switch Category
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Current Rating : 15A at 250VAC
Rated Voltage : 250V AC / 250V DC
Product Type : Micro Switch
No Of Poles : Single Pole
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Current Rating : 15A at 250VAC
Rated Voltage : 250VAC, 250VDC
Product Type : Micro Switch
No Of Poles : Single Pole
Z-15GQ22-B Omron Micro Switch
Z-15GQ22-B Omron Micro Switch
Rated Voltage : 250 VAC
No Of Poles : Single Pole Double Throw (SPDT)
OMRON Z-15GS-B Micro Switch
OMRON Z-15GS-B Micro Switch
Current Rating : 15A @ 250 VAC
Rated Voltage : 250 VAC