Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
MOQ : 1 Piece
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch Specification
  • Temperature Range
  • -25C to +80C
  • Automation Grade
  • Manual
  • Finish Type
  • Glossy
  • Protection Level
  • IP40
  • Max. Current
  • 15A
  • Circuit Type
  • SPDT
  • Rated Voltage
  • 250VAC, 250VDC
  • Response Time
  • Rapid (snap action)
  • Number of Module
  • 1
  • Mechanical Life
  • 10,000,000 operations min.
  • Product Type
  • Micro Switch
  • Material
  • Plastic and Metal
  • Insulation Resistance
  • 100 M min. (at 500 VDC)
  • Contact Resistance
  • 15 m max. (initial)
  • Max. Voltage
  • 250 VAC
  • Operating Temperature
  • -25C to +80C
  • Stoke
  • 0.5 mm (Pretravel)
  • Size
  • 49.2mm x 17.5mm x 22.5mm
  • Color
  • Black
  • Weight
  • Approx. 27g
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Current Rating
  • 15A at 250VAC
  • No Of Poles
  • Single Pole
  • Application
  • Industrial automation, safety, limit detection
  • Switching Speed
  • 0.1 mm to 1 m/sec
  • Terminals
  • Screw terminal
  • Electrical Life
  • 500,000 operations min. (at rated load)
  • Contact Material
  • Silver alloy
  • Operating Force
  • 250 gf max.
  • Ambient Humidity
  • 35% to 85% RH
  • Standards
  • IEC, JIS, EN, UL, CSA approved
  • Dielectric Strength
  • 1,000 VAC, 50/60 Hz for 1 min between current-carrying metal parts and ground
  • Actuator Type
  • Short Hinge Lever
  • Release Force
  • 50 gf min.
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch: Usage, Users, and Machine Features
Export Markets, Domestic Reach, and Delivery for Omron Z-15GQ21-B
FAQ's of Omron Z-15GQ21-B Micro Switch:
Q: How can the Omron Z-15GQ21-B Micro Switch be used in industrial automation systems?
Q: What are the benefits of using silver alloy contacts in this micro switch?
Q: Where is the Omron Z-15GQ21-B Micro Switch primarily exported from and to?
Q: What makes the Omron Z-15GQ21-B suitable for demanding environments?
Q: How does the delivery process work for the Omron Z-15GQ21-B Micro Switch?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Micro Switch Category
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Rated Voltage : 250V AC / 250V DC
Current Rating : 15A at 250VAC
No Of Poles : Single Pole
Product Type : Micro Switch
Omron Z-15GQ-B Micro Switch
Omron Z-15GQ-B Micro Switch
Rated Voltage : 250 VAC/ 30 VDC
No Of Poles : Single Pole Double Throw (SPDT)
Product Type : Micro Switch
TZ-6003 Micro Limit Switch
TZ-6003 Micro Limit Switch
Rated Voltage : 250V AC
Current Rating : 5A
No Of Poles : 1
Product Type : Micro Limit Switch
Omron Z-15GW2277-B Micro Switch
Rated Voltage : 250VAC