Omron Z-15GW2277-B Micro Switch
MOQ : 1 Piece
Omron Z-15GW2277-B Micro Switch Specification
  • Finish Type
  • Smooth finish
  • Protection Level
  • IP40
  • Mechanical Life
  • Over 10,000,000 operations
  • Response Time
  • Highly responsive (Instantaneous switching)
  • Circuit Type
  • SPDT (Single Pole Double Throw)
  • Number of Module
  • 1
  • Automation Grade
  • Manual
  • Temperature Range
  • -25C to +80C
  • Max. Current
  • 15A
  • Rated Voltage
  • 250VAC
  • Product Type
  • Micro Switch
  • Material
  • Plastic and Metal
  • Insulation Resistance
  • Over 100 M (at 500 VDC)
  • Contact Resistance
  • 15 m max. (initial value)
  • Max. Voltage
  • 250V AC
  • Operating Temperature
  • -25C to +80C (with no icing or condensation)
  • Stoke
  • Short stroke plunger
  • Size
  • 49.2mm x 17.45mm x 20mm (approx)
  • Color
  • Black
  • Weight
  • Approx. 28g
  • Mounting Type
  • Panel Mount / Screw Mount
  • Current Rating
  • 15A at 250V AC
  • No Of Poles
  • Single Pole
  • Pre-Travel
  • 2 mm max.
  • Case Material
  • Phenolic resin
  • Contact Material
  • Silver Alloy
  • Operating Force
  • Approx. 400 gf (gram-force)
  • Model Number
  • Z-15GW2277-B
  • Electrical Life
  • Over 500,000 operations at rated load
  • Actuator Type
  • Short Hinge Lever
  • Release Force
  • 80 gf (min)
  • Overtravel
  • 1 mm min.
  • Terminal Type
  • Screw Terminal
  • Compliance
  • RoHS Compliant
Omron Z-15GW2277-B Micro Switch Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About Omron Z-15GW2277-B Micro Switch
Omron Z-15GW2277-B Micro Switch: Versatile Application & Advanced Features
Sample Policy and Main Domestic Market for Omron Z-15GW2277-B Micro Switch
FAQ's of Omron Z-15GW2277-B Micro Switch:
Q: How should the Omron Z-15GW2277-B Micro Switch be installed?
Q: What makes this micro switch suitable for industrial automation?
Q: Where can this switch be effectively used?
Q: What is the process for obtaining a sample?
Q: What benefits does the Omron Z-15GW2277-B provide over standard micro switches?
Q: When is the best time to replace the switch?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Micro Switch Category
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Current Rating : 15A at 250VAC
Product Type : Micro Switch
No Of Poles : Single Pole
Rated Voltage : 250V AC / 250V DC