Omron Z-15GW21-B Micro Switch
Omron Z-15GW21-B Micro Switch
Omron Z-15GW21-B Micro Switch
MOQ : 1 Piece
Omron Z-15GW21-B Micro Switch Specification
  • Circuit Type
  • SPDT
  • Mechanical Life
  • 10,000,000 operations min.
  • Automation Grade
  • Manual
  • Response Time
  • Instantaneous
  • Protection Level
  • IP40
  • Number of Module
  • 1
  • Max. Current
  • 15A
  • Rated Voltage
  • 250V AC
  • Finish Type
  • Matte
  • Temperature Range
  • -25C to +80C
  • Product Type
  • Micro Switch
  • Material
  • Plastic, Metal
  • Insulation Resistance
  • 100 M min. (at 500 VDC)
  • Contact Resistance
  • 15 m max. (initial)
  • Max. Voltage
  • 250 VAC
  • Operating Temperature
  • -25C to +80C
  • Stoke
  • 1.8 mm OT (Overtravel)
  • Size
  • 28 mm 16 mm 10.3 mm (approx.)
  • Color
  • Black
  • Weight
  • About 16 g
  • Mounting Type
  • Panel Mount, Screw Mount
  • Current Rating
  • 15A @ 250VAC
  • No Of Poles
  • Single Pole
  • Contact Material
  • Silver alloy
  • Vibration Resistance
  • 10 to 55 Hz, 1.5-mm double amplitude
  • Electrical Life
  • 500,000 operations min.
  • Actuator Type
  • Short Hinge Lever
  • Model Number
  • Z-15GW21-B
  • Shock Resistance
  • Mechanically 1,000 m/s2, electrically 300 m/s2
  • Dielectric Strength
  • 1,000 VAC, 50/60 Hz for 1 minute
  • Terminals
  • Screw terminal
Omron Z-15GW21-B Micro Switch Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About Omron Z-15GW21-B Micro Switch
Omron Z-15GW21-B Micro Switch: Features & Applications
Omron Z-15GW21-B Micro Switch: Packaging, Sample, and Delivery
FAQ's of Omron Z-15GW21-B Micro Switch:
Q: How can I place an order for the Omron Z-15GW21-B Micro Switch?
Q: What distinguishes the Omron Z-15GW21-B Micro Switch from similar products?
Q: Where is the Omron Z-15GW21-B Micro Switch commonly used?
Q: When can I expect delivery after placing an order?
Q: What are the extra benefits of using this micro switch?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Micro Switch Category
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Z-15GD-B Omron Micro Switch
Minimum Order Quantity : 1 Piece
No Of Poles : Single Pole
Rated Voltage : 250V AC / 250V DC
Product Type : Micro Switch
Current Rating : 15A at 250VAC
Omron Z-15GQ-B Micro Switch
Omron Z-15GQ-B Micro Switch
No Of Poles : Single Pole Double Throw (SPDT)
Rated Voltage : 250 VAC/ 30 VDC
Product Type : Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
Omron Z-15GQ21-B Micro Switch
No Of Poles : Single Pole
Rated Voltage : 250VAC, 250VDC
Current Rating : 15A at 250VAC
Omron Z-15GW2277-B Micro Switch
Rated Voltage : 250VAC