E2E-S05S12-WC-C1 Omron Proximity Sensor
MOQ : 1 Piece
E2E-S05S12-WC-C1 Omron Proximity Sensor Specification
  • Sensitivity
  • High
  • Response Time
  • 1 ms max.
  • Sensor Type
  • Inductive Proximity
  • Cable Length
  • 2 m
  • Mounting Type
  • Cylinder, M5 Threaded
  • Interface
  • Wired
  • Application
  • Metal Object Sensing
  • Power Consumption
  • 10 mA Max.
  • Signal Type
  • Analog
  • Measurement Range
  • 0 to 1.2 mm
  • Features
  • Short body, LED indicator
  • Operating Temperature
  • -25 to +70C
  • Input
  • DC 3-wire
  • Output
  • PNP NO
  • Function
  • Object Detection
  • Accuracy
  • 10%
  • Resolution
  • Micrometre-level
  • Voltage
  • 12 to 24 V DC
  • Weight
  • Approx. 15g
  • Sensing Head Size
  • M5
  • Body Length
  • Short
  • Protection
  • Reverse polarity
  • Setting Distance
  • 0-0.84 mm
  • Connection
  • PVC Cable
  • Operation Mode
  • Normally Open
  • Housing Diameter
  • 5 mm