E2E-S05S12-MC-C2 Omron Proximity Sensor
MOQ : 1 Piece
E2E-S05S12-MC-C2 Omron Proximity Sensor Specification
  • Application
  • Position Sensing
  • Mounting Type
  • Threaded Mount
  • Cable Length
  • 2m
  • Response Time
  • 1 ms
  • Features
  • Short length, Shielded
  • Measurement Range
  • 1.2 mm
  • Sensitivity
  • Fixed
  • Power Consumption
  • 10 mA (No Load)
  • IP Rating
  • IP67
  • Wireless
  • No
  • Interface
  • 3-Wire
  • Sensor Type
  • Inductive Proximity
  • Operating Temperature
  • -25C to +70C
  • Signal Type
  • Discrete
  • Product Type
  • Proximity Sensor
  • Material
  • Stainless Steel
  • Input
  • DC
  • Output
  • NPN NO
  • Function
  • Object Detection
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Accuracy
  • 10%
  • Resolution
  • High
  • Voltage
  • 12-24 VDC
  • Weight
  • Approx. 15g
  • Output type
  • NPN
  • Screw thread
  • M5x0.5
  • Wiring
  • Pre-wired
  • Operation mode
  • NO only
  • Ambient humidity
  • 35-95% RH
  • Sensing face
  • Shielded
  • Sensing head size
  • M5
  • Enclosure length
  • ~32mm