E2E-S05S12-CJ-B2 Omron Proximity Sensor
MOQ : 100 Pieces
E2E-S05S12-CJ-B2 Omron Proximity Sensor Specification
  • Sensitivity
  • Fixed
  • Operating Temperature
  • -25C to +70C
  • Application
  • Presence Sensing, Position Detection
  • Response Time
  • 0.5 ms max.
  • Cable Length
  • 2m PVC Cable
  • Interface
  • Cable Connection
  • Features
  • Short Barrel, High Durability, Solid State Output
  • Signal Type
  • Discrete
  • IP Rating
  • IP67
  • Mounting Type
  • Shielded, M5 Threaded Barrel
  • Power Consumption
  • 10mA (no load)
  • Measurement Range
  • Sensing distance 1.2mm 10%
  • Wireless
  • No
  • Sensor Type
  • Inductive Proximity Sensor
  • Product Type
  • Proximity Sensor
  • Material
  • Stainless Steel Housing
  • Input
  • 3-Wire DC
  • Output
  • PNP Normally Open (NO)
  • Function
  • Detects Metallic Objects
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Accuracy
  • 10% of sensing distance
  • Resolution
  • High
  • Voltage
  • 12-24V DC
  • Weight
  • Approx. 20g (with 2m cable)
  • Withstand Voltage
  • 1,000 V AC (50/60 Hz) for 1 min
  • Protection Circuits
  • Reverse polarity protection, Surge suppressor
  • Vibration Resistance
  • 10 to 55 Hz, 1.5-mm double amplitude
  • Insulation Resistance
  • 50 M min. (at 500 V DC)
  • Shock Resistance
  • 500 m/s2, 3 times each in X, Y, and Z directions
  • Ripple Voltage
  • 10% max. of power supply voltage
  • Rated Current
  • 200 mA max.
  • Sensing Surface Material
  • PBT Resin
  • Switching Frequency
  • 2kHz max.