Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder
MOQ : 1 Piece
Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder Specification
  • Product Type
  • Incremental Rotary Encoder
  • Plastic Material
  • Polycarbonate
  • Rated Voltage
  • DC 5V
  • Protection Level
  • IP50
  • Voltage
  • DC 5V 5%
  • Standard
  • CE, RoHS
  • Max. Voltage
  • DC 6V
  • Size
  • 80 mm diameter
  • Dimension (L*W*H)
  • 80 mm (diameter) x 30 mm (width)
  • Weight
  • Approx. 480 g
  • Phase
  • A, B, Z (Line Driver Output)
  • Operating Temperature
  • -10C to +70C
  • Insulation Resistance
  • Over 100 M at 500 VDC
  • Resolution
  • 1024 pulses/revolution
  • Response Frequency
  • 200 kHz (maximum)
  • Bearing Life
  • 1.5 109 rotations
  • Output Type
  • Line Driver (RS-422 Compatible)
  • Dielectric Strength
  • AC 500V 60Hz for 1 minute
  • Shaft Loading
  • Radial: 50 N, Axial: 30 N
  • Cable
  • 2 m, 6-wire cable
  • Storage Temperature
  • -25C to +85C
  • Mounting Type
  • Clamp flange
  • Shaft Diameter
  • 8 mm
  • Housing Material
  • Aluminum
Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder
Grab the Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder at an unbeatable Price Cut! Experience a spectacular blend of performance and reliability with this phenomenal device, boasting a redoubtable resolution of 1024 pulses per revolution. Outfitted with a robust aluminum housing, IP50 protection, and CE & RoHS certifications, this encoder ensures durability and superior accuracy. The line driver output (RS-422 compatible) and 8 mm shaft diameter make it ideal for a variety of industrial applications. Try Now to boost your automation systems with leading-edge precision!
Versatile Applications & Competitive Edge
Sample Availability & Smooth Transportation
FAQ's of Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder:
Q: How can I install the Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder?
Q: What are the main applications for this rotary encoder?
Q: When is it beneficial to use a line driver (RS-422) output type?
Q: Where can I get a sample of the Autonics E80H30-1024-6-L-5 Rotary Encoder?
Q: What is the process for ordering and receiving shipped goods?
Q: How does the insulation resistance and protection level benefit users?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Electrical Switchgear Category
11-Pin Adjustable Time Digital Delay Switch Electronic Timer Relay
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Digital Delay Timer Relay
Voltage : 100/240V AC/DC
Weight : Approx 120g
Protection Level : IP20
M30 Inductive Proximity Sensor
M30 Inductive Proximity Sensor
Product Type : Inductive Proximity Sensor
Voltage : 1030 V DC
Weight : Approx. 100 g
Protection Level : IP67
ME-8169 Limit Switch
ME-8169 Limit Switch
Minimum Order Quantity : 10 Pieces
Product Type : Limit Switch
Voltage : 250 V
Weight : Approx. 220 g
Protection Level : IP65
E40S6-100-3-N-24 Autonics Rotary Encoder
Product Type : Incremental Rotary Encoder
Voltage : 524 VDC