A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder
MOQ : 1 Piece
A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder Specification
  • Product Type
  • Incremental Rotary Encoder
  • Plastic Material
  • ABS Plastic Housing
  • Rated Current
  • 150 mA
  • Rated Voltage
  • 5-30 VDC
  • Protection Level
  • IP65
  • Voltage
  • 5V, 12V, 24V DC Optional
  • Standard
  • IEC60068-2-6
  • Rated Frequency
  • 50/60 Hz
  • Max. Voltage
  • 30 VDC
  • Size
  • 12 mm Shaft Diameter
  • Dimension (L*W*H)
  • Compact Body, approx. 50mm x 50mm x 45mm
  • Weight
  • Approx. 120g
  • No Of Poles
  • 3 wires / 4 wires / 6 wires available
  • Phase
  • A, B, Z (3-Phase Output)
  • Operating Temperature
  • -20C to +85C
  • Resolution (PPR)
  • 102.4 PPR (Pulses Per Revolution)
  • Shaft Type
  • Solid Shaft
  • Rotary Speed (Max)
  • 6000 RPM
  • Vibration Resistance
  • 10~55Hz, 1.5mm amplitude
  • Connection Type
  • Pre-wired Cable
  • Bearings
  • Ball Bearing
  • Cable Length
  • 3 meters
  • Output Type
  • NPN Open Collector / Push Pull / Line Driver
  • Model Number
  • A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m
  • Housing Material
  • Aluminum Alloy
  • Shock Resistance
  • 100 m/s2, 6ms
  • Mounting Type
  • Flange Mount
  • Detection Method
  • Optical
  • Storage Temperature
  • -30C to +100C
A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder
Versatile Direction Of Use & Application Media
Sample Availability, Packaging & Delivery Timeline
FAQ's of A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder:
Q: How can I use the A-ZKD-12G-102.4BM-G05L-D-3m Incremental Rotary Encoder in my system?
Q: What are the main benefits of procuring this incremental rotary encoder?
Q: What is the process for ordering samples and what packaging is provided?
Q: When can I expect delivery after placing an order?
Q: Where can this rotary encoder be applied?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Electrical Switchgear Category
Autonics E40H8-400-3-N-24 Rotary Encoder
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Rated Voltage : DC 1224V 5%
Voltage : 1224 VDC
Size : 40mm (body diameter)
Protection Level : IP50
11-Pin Adjustable Time Digital Delay Switch Electronic Timer Relay
Rated Voltage : 220V AC
Voltage : 100/240V AC/DC
Size : Compact
Protection Level : IP20
E40S6-100-3-N-24 Autonics Rotary Encoder
Rated Voltage : DC 524 V 5%
Voltage : 524 VDC
Size : 40 mm Diameter Shaft Type
Protection Level : IP50
E40S6-1000-3-V-5 Autonics Rotary Encoder
Rated Voltage : DC 5V5%
Voltage : 5V DC
Size : 40mm diameter