PID110-U-C-1 Selec Universal Pid Conroller
MOQ : 1 Piece
PID110-U-C-1 Selec Universal Pid Conroller Specification
  • Type
  • Universal PID Controller
  • Theory
  • Proportional-Integral-Derivative (PID) Control
  • Capacity
  • 1 Control Channel
  • Exterior Material
  • Flame Retardant ABS Plastic
  • Interior Material
  • Electronic PCB with Industrial-Grade Components
  • Insulation Material
  • Standard Internal Electrical Insulation
  • Internal Size
  • 48 mm x 48 mm (1/16 DIN)
  • External Size
  • Approx. 50 mm x 50 mm x 110 mm
  • Controller System
  • Microcontroller-Based PID with Universal Input
  • Temperature Range
  • -10C to 55C (Operating)
  • Sampling Rate
  • 4 samples/sec
  • Alarm Output
  • 1 NO/NC Relay Contact (5A, 250V AC)
  • Control Mode
  • Auto/Manual Selection, On-Off, PID, P, PI, PD
  • Protection Class
  • IP65 (Front Panel)
  • Output Types
  • Relay, SSR Drive, or 4-20 mA Linear (configurable)
  • Accuracy
  • 0.5% of FS 1 digit
  • Power Supply
  • 100-240 VAC, 50/60Hz
  • Mounting Type
  • Panel Mount
  • Setting Methods
  • Front Panel Push Buttons
  • Input Types
  • Universal (J, K, T, R, S, B, E, N, RTD PT100, Linear mV/V/mA)
  • Weight
  • Approx. 200 grams
  • Display
  • Dual 4-Digit, 7-Segment LED
PID110-U-C-1 Selec Universal Pid Conroller Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About PID110-U-C-1 Selec Universal Pid Conroller
Versatile Applications & Robust Materials
Fast Delivery & Sample Availability
FAQ's of PID110-U-C-1 Selec Universal Pid Conroller:
Q: How can the PID110-U-C-1 Selec Universal PID Controller be configured for different applications?
Q: What types of input sensors are compatible with this PID controller?
Q: When should the alarm output feature be used?
Q: Where can this universal PID controller be installed?
Q: What benefit does the universal output configuration provide?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Temperature Controller Category
61F-G4 Omron Standard Controller
Minimum Order Quantity : 1 Piece
External Size : 61mm 49mm 78mm (H W D)
Exterior Material : Plastic (PC/ABS)
Type : Other , Level Controller
Theory : Other, Electrode Relay
61F-G2N Omron Standard Controller
External Size : 50 x 84 x 67 mm (W x H x D)
Exterior Material : Plastic Case
Type : Other , Standard Level Controller
Theory : Other, Electrodes and Relay
61F-G Omron Standard Controller
External Size : Approximately 55mm x 70mm x 127mm