E3FA-DP12 2M Omron Photoelectric Sensor
MOQ : 1 Piece
E3FA-DP12 2M Omron Photoelectric Sensor Specification
  • IP Rating
  • IP67
  • Application
  • Object detection, Packaging, Conveyor Systems
  • Power Consumption
  • 15 mA
  • Features
  • Compact design, Easy installation, LED operation indicator
  • Mounting Type
  • Panel/Bracket/Surface Mounting
  • Response Time
  • 1 ms
  • Operating Temperature
  • -25C to +55C
  • Cable Length
  • 2 meters
  • Measurement Range
  • 100-1000 mm
  • Wireless
  • No
  • Sensitivity
  • Adjustable
  • Interface
  • 3-wire DC
  • Signal Type
  • PNP
  • Sensor Type
  • Diffuse Reflective
  • Product Type
  • Photoelectric Sensor
  • Material
  • Plastic housing
  • Input
  • DC
  • Output
  • PNP NO/NC
  • Function
  • Detection of objects using diffuse-reflective method
  • Usage
  • Automation, Industrial sensing
  • Accuracy
  • High
  • Resolution
  • Standard
  • Voltage
  • 10-30 V DC
  • Weight
  • Approx. 0.12 kg
  • Control Output Current
  • Max 100 mA
  • Shock Resistance
  • 500 m/s2, 10 times
  • Protection Circuitry
  • Reverse polarity protection, surge absorption
  • Connection Method
  • Pre-wired cable
  • Repeat Accuracy
  • <2% of sensing distance
  • Vibration Resistance
  • 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude
  • Detectable Object
  • Opaque, light-diffusing material
  • Series
  • E3FA
  • Indicator
  • Operation indicator (yellow LED)
  • Ambient Humidity
  • 35-95% RH (no condensation)
  • Light Source
  • Red LED (660 nm)
E3FA-DP12 2M Omron Photoelectric Sensor Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About E3FA-DP12 2M Omron Photoelectric Sensor
Material Feature and Distinct Advantages
Sample Policy, Stock & Order Fulfillment
FAQ's of E3FA-DP12 2M Omron Photoelectric Sensor:
Q: How does the E3FA-DP12 sensor detect objects effectively in industrial settings?
Q: What are the main benefits of using the E3FA-DP12 for conveyor systems?
Q: Where can I mount the E3FA-DP12 sensor within my facility?
Q: What is included in the purchase process for the E3FA-DP12 sensor?
Q: When should I consider using the E3FA-DP12 sensor in automation projects?
Q: How is the E3FA-DP12 protected against electrical and environmental risks?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Photo Sensor Category
E3T-SR21 Omron Photoelectric Sensor
Minimum Order Quantity : 1 Piece
IP Rating : IP67
Mounting Type : Sidemount, M3 Screws
Power Consumption : 40 mA max.
Application : Detecting Small Parts, Conveyor Systems, Packaging Machines
E3T-FD11 Omron Photoelectric Sensor
IP Rating : IP67
Mounting Type : Throughhole, bracket mount
Power Consumption : 10 mA (noload)
Application : Industrial Automation, Position Sensing, Packaging Machinery, Conveyors
E3Z G62 Omron Photoelectric Sensor
Mounting Type : Panel/Bracket Mount
Power Consumption : 30mA max.
Application : Packaging lines
E3T-FT23 Omron Photoelectric Sensor
Mounting Type : Side Mount/Panel Mount
Power Consumption : 12 mA max.