E2E-X11D118 OMRON PROXIMITY SENSOR
MOQ : 10 Pieces
E2E-X11D118 OMRON PROXIMITY SENSOR Specification
  • Operating Temperature
  • -25C to +70C
  • Measurement Range
  • Detection distance: 11 mm
  • Features
  • LED operation indicator, reverse polarity protection, surge protection
  • Application
  • Automation, Conveyors, Robotics, Machine tools
  • Signal Type
  • Digital
  • Cable Length
  • 2 meters
  • Sensor Type
  • Inductive
  • Wireless
  • No
  • Interface
  • 3-wire DC
  • IP Rating
  • IP67
  • Power Consumption
  • 15 mA
  • Sensitivity
  • Detects standard iron at specified range
  • Response Time
  • 1 ms
  • Mounting Type
  • Flush mounting
  • Product Type
  • Inductive Proximity Sensor
  • Material
  • Nickel-plated brass housing
  • Input
  • DC
  • Output
  • NPN NO (Normally Open)
  • Function
  • Object Detection
  • Usage
  • Non-contact detection of metal objects
  • Accuracy
  • High accuracy (industrial standard)
  • Resolution
  • Discrete (On/Off switching)
  • Voltage
  • 12 to 24 V DC
  • Weight
  • Approximately 70 g
  • Sensing Face Material
  • PBT Resin
  • Storage Temperature
  • -40C to +85C
  • Model
  • E2E-X11D118
  • Vibration Resistance
  • 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude
  • Minimum Load
  • 3 mA at 5 V DC
  • Connection Method
  • Pre-wired
  • Shock Resistance
  • 500 m/s2 (approx. 50G), 3 times each in X, Y, Z directions
  • Casing Color
  • Metallic silver
  • Operation Indicator
  • Yes (Red LED)
  • Thread Size
  • M18 x 1
  • Output Current
  • 200 mA max. (load)
E2E-X11D118 OMRON PROXIMITY SENSOR Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 10 Pieces
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About E2E-X11D118 OMRON PROXIMITY SENSOR
Unlock a new level of object detection excellence with the E2E-X11D118 Omron Proximity Sensor-now at the lowest price and in limited stock. Boasting a pristine nickel-plated brass housing and a ravishing metallic silver finish, this sensor offers incomparable durability and performance. Personalise your industrial automation setup with its flush mounting, precise 11 mm detection range and red LED operation indicator. Experience flawless, non-contact detection in the toughest environments thanks to IP67 protection and a robust shock and vibration resistance that ensures longevity.