E2E-X10ME2 Omron Proximity Sensor
MOQ : 1 Piece
E2E-X10ME2 Omron Proximity Sensor Specification
  • Mounting Type
  • Cylinder type, threaded (M18)
  • Application
  • Object/machine detection
  • Sensitivity
  • Fixed
  • Signal Type
  • Discrete
  • Interface
  • Cable
  • Power Consumption
  • Max 18 mA
  • Sensor Type
  • Inductive
  • Response Time
  • <1 ms
  • Operating Temperature
  • -25C to 70C
  • Features
  • Short-circuit & reverse polarity protection
  • Measurement Range
  • 0 to 8 mm (setting), 10 mm (sensing)
  • Material
  • Nickel-plated brass housing
  • Input
  • DC Three-wire
  • Output
  • NPN Normally Open
  • Function
  • Detection of metal objects
  • Accuracy
  • 10%
  • Resolution
  • High
  • Voltage
  • 12-24 VDC
  • Weight
  • Approx. 110 g
  • LED Indicator
  • Yes
  • Cable Type
  • PVC-insulated
  • Frequency Type
  • Different frequency type
  • Vibration Resistance
  • 10-55 Hz
  • Shield
  • Unshielded
  • Connector
  • Pre-wired
  • Torque
  • 10 Nm max
  • Dielectric Strength
  • 1000VAC 50/60Hz
  • Output Type
  • Open collector NPN
  • Standards Compliance
  • CE, RoHS
  • Storage Temperature
  • -40C to 85C
  • Humidity Tolerance
  • 35-95% RH
  • Switching Frequency
  • 500 Hz