E2E-S05S12-MC-B1 Omron Proximity sensor
MOQ : 10 Pieces
E2E-S05S12-MC-B1 Omron Proximity sensor Specification
  • Power Consumption
  • Max 10mA
  • Features
  • Short Barrel, LED Indicator
  • Sensor Type
  • Inductive
  • Operating Temperature
  • -25C to +70C
  • Signal Type
  • Digital
  • Response Time
  • <1ms
  • Sensitivity
  • Fixed
  • Application
  • Position Sensing
  • Mounting Type
  • Shielded Cylinder, M5
  • Interface
  • 2-wire DC
  • Measurement Range
  • 1.2mm Sensing Distance
  • Cable Length
  • 2 meters
  • Input
  • DC
  • Output
  • PNP NO
  • Function
  • Object Detection
  • Accuracy
  • High Precision
  • Resolution
  • Fine Detection
  • Voltage
  • 10-30V DC
  • Weight
  • Approx 25g
  • Housing Type
  • Short barrel
  • Connecting Method
  • Pre-wired cable
  • Diameter
  • 5 mm
  • Brand Origin
  • Omron Japan
  • Response Output
  • Normally Open
  • Control Output
  • Solid State
  • Stock Status
  • Ready Stock
  • Mechanical Life
  • >30 million cycles
  • Delivery Range
  • Pan India
  • Type Code
  • E2E-S05S12-MC-B1
  • Switching Frequency
  • 2 kHz
E2E-S05S12-MC-B1 Omron Proximity sensor Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 10 Pieces
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About E2E-S05S12-MC-B1 Omron Proximity sensor
Act fast-our peerless E2E-S05S12-MC-B1 Omron Proximity Sensor is Ending Soon with Limited Time offers! This supreme sensor features a sturdy, stainless steel short barrel design and boasts a lofty switching frequency of 2 kHz for high-precision object detection. Designed for industrial automation, it supports a mechanical life exceeding 30 million cycles and delivers reliable, solid-state performance. Personalise your automation projects with this ready stock, pan-India delivery sensor-control output PNP NO and fine 1.2mm sensing resolution, all supported by Omron Japan's impeccable standards.