E2B-M18KN10-M1-B1 Omron Proximity Sensor
MOQ : 1 Piece
E2B-M18KN10-M1-B1 Omron Proximity Sensor Specification
  • Wireless
  • No
  • Interface
  • 3-wire DC
  • Cable Length
  • 2 m
  • Measurement Range
  • 10 mm Sensing Distance
  • Application
  • Position & Presence Sensing
  • Features
  • Short-circuit Protection
  • Operating Temperature
  • -25C to +70C
  • Mounting Type
  • Flush Mount
  • Power Consumption
  • 15 mA
  • Sensor Type
  • Inductive
  • Signal Type
  • Discrete
  • Sensitivity
  • Fixed
  • Response Time
  • 2 ms
  • IP Rating
  • IP67
  • Product Type
  • Inductive Proximity Sensor
  • Material
  • Nickel Plated Brass
  • Input
  • DC
  • Output
  • PNP Normally Open (NO)
  • Function
  • Object Detection
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Accuracy
  • High
  • Voltage
  • 10-30 VDC
  • Weight
  • Approx. 85 g
  • Thread Size
  • M18
  • Model No
  • E2B-M18KN10-M1-B1
  • Shock Resistance
  • 30G
  • Housing Diameter
  • 18 mm
  • Polarity Protection
  • Yes
  • Indicator
  • LED status
  • Vibration Resistance
  • 10-55 Hz
  • Supply Frequency
  • DC only
  • Housing Length
  • 50 mm