Autonics E50S8-50-3-T-1 Rotary Encoder
MOQ : 1 Piece
Autonics E50S8-50-3-T-1 Rotary Encoder Specification
  • Interface
  • Wired
  • Sensor Type
  • Incremental Rotary Encoder
  • Signal Type
  • A, B, Z Phase
  • Sensitivity
  • Standard Sensitivity
  • Wireless
  • No
  • Power Consumption
  • Max. 80mA
  • Mounting Type
  • Clamp Flange
  • IP Rating
  • -10C to +70C
  • Application
  • Motion Control Systems
  • Response Time
  • Fast Response
  • Measurement Range
  • 0-360 rotation
  • Cable Length
  • 2m Pre-wired
  • Features
  • Robust, Easy Installation
  • Material
  • Aluminum Housing
  • Input
  • Shaft Rotation
  • Output
  • NPN Open Collector
  • Function
  • Position/Speed Detection
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Accuracy
  • High Precision
  • Resolution
  • 50 PPR (Pulses per Revolution)
  • Voltage
  • 5-24 VDC
  • Weight
  • Approx. 200g
  • Starting Torque
  • Less than 30gfcm
  • Shock Resistance
  • Approx. 50G
  • Shaft Diameter
  • 8mm
  • Vibration Resistance
  • 10~55Hz, 1.5mm
  • Insulation Resistance
  • 100M min (at 500VDC)
  • Output Circuit
  • Totem Pole
  • Max Rotation Speed
  • 5000 RPM
  • Outer Diameter
  • 50mm