Autonics E50S8-400-3-T-24 Rotary Encoder
MOQ : 1 Piece
Autonics E50S8-400-3-T-24 Rotary Encoder Specification
  • Cable Length
  • 2 m
  • Signal Type
  • Quadrature (A, B, Z)
  • Power Consumption
  • Max. 40 mA
  • Measurement Range
  • 0 - 360 per Revolution
  • Sensor Type
  • Incremental Encoder
  • Application
  • CNC Machines, Robotics, Conveyor Systems
  • Sensitivity
  • Standard
  • Mounting Type
  • Servo Mount (Clamp Flange)
  • Interface
  • Wired (Cable) Output
  • Response Time
  • Less than 1 s
  • Features
  • Compact Size, Easy Installation, High Reliability
  • Material
  • Aluminum Die-Cast Housing
  • Input
  • Shaft Rotation
  • Output
  • NPN Open Collector
  • Function
  • Position and Speed Detection
  • Usage
  • Industrial Automation, Motion Control
  • Resolution
  • 400 P/R (Pulses per Revolution)
  • Voltage
  • 12-24 VDC 5%
  • Weight
  • Approx. 150 g
  • Shaft Diameter
  • 8 mm
  • Maximum Rotation Speed
  • 5,000 RPM
  • Connector
  • Pre-wired Cable
  • Body Diameter
  • 50 mm
  • Shock Resistance
  • 490 m/s2, 3 times for each direction
  • Incremental Output
  • A, B, Z (Zero) Phase
  • Starting Torque
  • Less than 50gfcm
  • Insulation Resistance
  • Over 100M (at 500VDC)
  • Allowable Axial Load
  • 30N (at shaft end)
  • Allowable Radial Load
  • 50N (at shaft end)
  • Dielectric Strength
  • 750VAC, 60Hz for 1 Min
  • Vibration Resistance
  • 10~55Hz, 1.5mm amplitude
Autonics E50S8-400-3-T-24 Rotary Encoder Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Cash in Advance (CID)
  • Supply Ability
  • 100 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2-10 Days
  • Main Domestic Market
  • All India
About Autonics E50S8-400-3-T-24 Rotary Encoder
Hot deal alert! The Autonics E50S8-400-3-T-24 Rotary Encoder is an eminent masterpiece for cost-effective industrial automation. With a superior body diameter of 50 mm and robust aluminum die-cast housing, this terrific encoder delivers precise incremental output (A, B, Z phases) at a remarkable 400 P/R resolution. Engineered to withstand vibrations, shock, and rigorous operating environments, it's the go-to rotary encoder for CNC machines, robotics, and conveyor systems. This offer is ending soon-secure reliability, accuracy, and steady performance at an unbeatable asking price!