Autonics E50S8-300-3-T-24 Rotary Encoder
MOQ : 1 Piece
Autonics E50S8-300-3-T-24 Rotary Encoder Specification
  • Sensor Type
  • Incremental Encoder
  • Sensitivity
  • High Sensitivity
  • Mounting Type
  • Clamp Flange Mounting
  • Application
  • CNC, Robots, Motor Feedback, Conveyor Systems
  • Response Time
  • 0.1ms
  • Measurement Range
  • 360 Rotation
  • Cable Length
  • 2m Pre-wired Cable
  • Features
  • Compact Size, Durable Construction, Long Service Life
  • Interface
  • Wired
  • Power Consumption
  • Max. 70mA
  • Signal Type
  • Quadrature (A, B, Z phase)
  • Material
  • Aluminum Body
  • Input
  • Shaft Rotation
  • Output
  • NPN Open Collector
  • Function
  • Position and Speed Sensing
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Resolution
  • 300 P/R (Pulses per Revolution)
  • Voltage
  • 12-24 VDC 5%
  • Weight
  • Approx. 200g
  • Shock Resistance
  • Approx. 50G
  • Allowable Axial Load
  • 40N
  • Allowable Radial Load
  • 60N
  • Model
  • E50S8-300-3-T-24
  • Connection Type
  • Radial Cable
  • Housing Diameter
  • 50mm
  • Hollow Shaft
  • No (Solid Shaft)
  • Max. Rotational Speed
  • 5000 RPM
  • Vibration Resistance
  • 10~55 Hz, 1.5mm double amplitude
  • Shaft Diameter
  • 8mm