Autonics E50S8-1024-3-T-1 Rotary Encoder
MOQ : 10 Pieces
Autonics E50S8-1024-3-T-1 Rotary Encoder Specification
  • Power Consumption
  • Max. 80mA
  • Sensitivity
  • High Shaft Sensitivity
  • Features
  • Compact Size, High Durability
  • Sensor Type
  • Incremental Rotary Encoder
  • Signal Type
  • A, B Phase Output
  • Interface
  • Wired
  • Application
  • CNC, Robotics, Conveyors
  • Mounting Type
  • Clamp Flange
  • Response Time
  • 1s
  • Measurement Range
  • 360 (Continuous)
  • Cable Length
  • 2m Standard
  • Material
  • Aluminum Housing, Steel Shaft
  • Input
  • Rotary Shaft Movement
  • Output
  • Totem Pole (NPN, PNP Open Collector)
  • Function
  • Position and Speed Sensing
  • Usage
  • Industrial Automation
  • Resolution
  • 1024 PPR
  • Voltage
  • 5-24 VDC
  • Weight
  • Approx. 200g
  • Insulation Resistance
  • 100M at 500VDC
  • Max. Rotational Speed
  • 5000 rpm
  • Shaft Size
  • 8mm Diameter
  • Vibration Resistance
  • 50m/s2 (10-200Hz)
  • Connection Type
  • Radial Cable Outlet
  • Housing Diameter
  • 50mm